Słownik lutników działających na historycznych i obecnych ziemiach polskich oraz lutników polskich działających za granicą do 1950 roku
Od czasu ukazania sięSłownika lutników polskichZdzisława Szulca (Poznań 1953) minęło już ponad 50 lat. Badania nad dziejami polskiego lutnictwa znacznie przekroczyły granice wyznaczone przez tego zasłużonego polskiego instrumentologa i kolekcjonera. Dokonano kolejnych odkryć (w tym archeologicznych) dawnego instrumentarium, przebadano znacznie większą liczbę zachowanych instrumentów, a powstałe dzięki temu artykuły i opracowania naukowe wypełniły częściowo luki w pracy Szulca i umożliwiły korektę niektórych hipotez. W nowymSłowniku lutnikówBeniamina Vogla znajdują się lutnicy aktywni na ziemiach polskich, a także lutnicy polscy aktywni za granicą. Pominięci zostali, licznie wymieniani przez Szulca, instrumentarze, szczególnie z wcześniejszych stuleci, o których nie wiadomo, czy budowali instrumenty lutnicze. Poszczególne hasła obejmują znane dotychczas dane bibliograficzne, krótką charakterystykę instrumentów, informację o zachowanych i znanych instrumentach oraz bibliografię. Książkę kończy Wykaz miejscowości i działających w nich lutników.
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.