Rok wydania 2021
Sukces przedsiębiorstwa na rynku zależy w dużej mierze od jego efektywności ekonomicznej, na którą wpływają różne czynniki. W literaturze przedmiotu zidentyfikowano wiele z nich, biorąc zarówno pod uwagę te, które związane są z podstawową działalnością danego przedsiębiorstwa, jak i czynniki znajdujące się w jego otoczeniu. We współczesnym świecie właśnie te względy mogą mieć decydujące znaczenie nie tylko dla jego sukcesu, ale nawet przetrwania na rynku.
Praca składa się z czterech rozdziałów – w dwóch pierwszych przedstawiono prezentowane w literaturze wyniki badań przeprowadzanych w różnych krajach i w różnych dziedzinach gospodarki, dotyczących efektywności procesów produkcyjnych i logistycznych oraz metod i koncepcji zarządzania procesami oraz organizacjami.
W rozdziale trzecim skoncentrowano się na dwóch podstawowych z punktu widzenia ludzkiej egzystencji działach gospodarki – przemyśle rolno-spożywczym i tekstylno-odzieżowym. Branże te mają duże znaczenie nie tylko ekonomiczne, ale także społeczne, gdyż wywierają duży wpływ na otoczenie, w tym środowisko naturalne, generują także wysokie koszty społeczne, w tym zewnętrzne. Rozważania w tej części pracy również były prowadzone na bazie dostępnej literatury przedmiotu.
W ostatnim rozdziale ujęto tę problematykę w szerszym kontekście – nie tylko w wymiarze pojedynczego przedsiębiorstwa, ale całych łańcuchów dostaw. Uwzględniono zjawiska mające miejsce we współczesnym świecie, wpływające na rozwiązania stosowane w łańcuchach dostaw, w tym szczególnie w systemach produkcyjnych i logistycznych. W przypadku towarów konsumpcyjnych zjawiskami takimi są przykładowo „szybka moda” czy coraz szersze wykorzystywanie handlu elektronicznego. Od lat obserwowany jest wzrost kosztów produkcji i kosztów logistycznych, co z kolei wpływa na lokalizację produkcji i zaopatrzenia. Uwzględniono również szersze ujęcie efektywności ekonomicznej, biorąc pod uwagę nie tylko wyniki finansowe przedsiębiorstw, ale również koszty społeczne ich strategii.
W ostatniej części pracy wzięto pod uwagę również problemy związane z pandemią COVID-19 i jej możliwy wpływ na zarządzanie procesami produkcyjnymi i logistycznymi, zarówno realizowanymi w skali jednego przedsiębiorstwa (organizacja procesów produkcyjnych w obiektach produkcyjnych i logistycznych), jak i w łańcuchach dostaw.
Ze wstępu
1. Efektywność ekonomiczna procesów
1.1. Czynniki efektywności ekonomicznej procesów logistycznych i produkcyjnych
1.2. Koszty procesów logistycznych i produkcyjnych
1.3. Efektywność zintegrowanych łańcuchów dostaw
2. Zarządzanie organizacją, jej zasobami i procesami
2.1. Wybrane strategie produkcyjno-logistyczne
2.2. Zarządzanie procesami i Lean Management
2.3. Zarządzanie zasobami ludzkimi
3. Efektywność procesów produkcyjnych i logistycznych w wybranych branżach
gospodarki
3.1. Przemysł rolno-spożywczy
3.2. Przemysł tekstylny i odzieżowy
3.3. Zarządzanie procesowe w branży odzieżowej
4. Efektywność dystrybucji towarów w łańcuchach dostaw
4.1. Usługi logistyczne i dystrybucyjne w łańcuchach dostaw
4.2. Aspekty społeczne i środowiskowe
4.3. Globalne tendencje w produkcji i logistyce
Zakończenie
Bibliografia
Spis rysunków i tabel