Rok wydania 2022
Miasto, z ekologicznego punktu widzenia, można traktować jak specyficzne środowisko przyrodnicze, w obrębie którego zachodzi wiele procesów. Postępująca urbanizacja – zabudowa, ocieplanie i osuszanie warunków siedliskowych, silne przekształcenie gleb zasobnych w azot, a niekiedy gleb zasolonych, emisja zanieczyszczeń przez zakłady przemysłowe oraz ruch komunikacyjny, wpływają na zmniejszenie się środowiska przyrodniczego (Kornaś, Medwecka-Kornaś, 2002; Wysocki, 2008).
Tereny miejskie już od dawna cieszą się zainteresowaniem badaczy, do tej pory zgromadzono liczne dane florystyczne dla wielu miast europejskich (np. Celesti, Grapow, 1995; Sukopp i in., 1995; Landolt, 1991, 2001; Adler, Mrkvicks, 2003; König, 2005).
Florę miast tworzą zarówno gatunki rozprzestrzeniające się spontanicznie, jak i gatunki wprowadzane tam celowo. Tylko te pierwsze są przedmiotem badań fito[1]geograficznych – występują one na bardzo różnych siedliskach: na murach, trawnikach, podwórzach, zaniedbanych przydrożach, pomiędzy płytami chodników, w parkach, na cmentarzach, wysypiskach śmieci itp. Florę miejską tworzą w równej mierze gatunki rodzime, jak i obcego pochodzenia, a jej skład zależy od położenia geograficznego, a także od historii i rodzaju zabudowy. Wyróżnia się gatunki „miejskie” (urbanofile), tj. występujące prawie wyłącznie w miastach oraz gatunki ubikwistyczne, które równie często rozprzestrzeniają się na terenach pozamiejskich (Kornaś, Medwecka-Kornaś, 2002).
Ze wstępu
1. Teren badań
1.1. Podstawowe informacje, położenie, regionalizacja
1.2. Historia osadnictwa
1.3. Klimat
1.4. Stosunki wodne
1.5. Warunki geologiczne i edaficzne
1.6. Historia badań nad florą i roślinnością Stargardu
1.7. Roślinność naturalna i półnaturalna miasta i najbliższego otoczenia. Naturalna
roślinność potencjalna
1.8. Roślinność rzeczywista miasta
2. Metody
2.1. Prace terenowe, zbiór danych
2.2. Weryfikacja taksonomiczna flory
2.3. Atlas
2.4. Lista florystyczna
2.5. Charakterystyka flory
3. Wyniki i dyskusja
3.1. Lista florystyczna
3.2. Wstępna analiza liczbowa
3.3. Gatunki rodzime
3.4. Antropofity we florze miasta
3.5. Stan obecnej wiedzy na temat flory synantropijnej Pomorza Zachodniego
3.6. Rozmieszczenie wybranych grup gatunków
3.7. Przemiany we florze miasta
3.8. Wartości florystyczne Stargardu
4. Podsumowanie i najważniejsze wnioski
Literatura
Spis rysunków i tabel