W niniejszej monografii zawarto rozważania, spostrzeżenia z zakresu ekonomii i ekonometrii. Rozważania te mają charakter zarówno teoretyczny, jak i aplikacyjny. Dotyczą problemów ogólnych, a także szczegółowych. Łączy je dążenie autorów do naukowego ujęcia otaczającej nas rzeczywistości. Wiele procesów ekonomicznych wymaga identyfikacji i opisu po to, aby celowe działania człowieka były trafniejsze, a dziejące się procesy bardziej zrozumiałe dla podejmujących decyzje. Ekonomia w odróżnieniu od nauk przyrodniczych jest domeną związków celowych, gdzie przeważają relacje – po co Xt?, w odróżnieniu od relacji przyrodniczych – dlaczego Xt? Pierwsze dotyczą zjawisk nieizomorficznych, a drugie – izomorficznych. Ekonomia wymaga orientacji człowieka co do możliwych skutków podejmowanych przez niego działań. Te same przyczyny mogą wywoływać różne skutki (w ekonomii). Szukanie praw w ekonomii kończy się zwykle na identyfikacji prawidłowości statystycznych, bardziej lub mniej jednoznacznych. W ekonomii spotykamy się ze specyficznymi problemami typu: identyfikowalność zjawisk, mierzalności na zmiennej, przypadkowości, nieprzewidywalności.
Te i inne problemy poruszone są w przedstawionej monografii. Autorami poszczególnych części są badacze z dwóch ośrodków naukowych – szczecińskiego i wrocławskiego. Tematyka tekstów stanowi zbiór ekonomicznych rozważań i nawiązują do Miscellanei z 2010 roku, stąd tytuł – Miscellanea ekonomii nr 2.
Monografia powstała w roku Covid-19 (przed wybuchem pandemii i w czasie jej trwania) i dotyczy poniekąd tego problemu, bowiem podejmowane są w niej tematy z zakresu medycyny oraz przypadkowości. W monografii autorzy starali się dowieść, jak w trudnej sytuacji znalazła się nauka i medycyna w szczególności oraz to jak duża jest rola przypadkowości w rozwoju cywilizacji ludzkiej.
Józef Hozer
Przyczynek do istoty zjawisk ekonomicznych
Ekonomia i medycyna (lektura obowiązkowa)
Fête de mathématique. Matematyka i matematyzacja
Wpływ nieoczekiwanych zdarzeń na rentowność firmy – studium przypadku
Model zaopatrzenia Elektrowni Szczecin w biomasę
Baltic Dry Index jako narzędzie prognostyczne obrotów portowych
Wykorzystanie macierzy wpływu atrybutów w Szczecińskim Algorytmie Masowej Wyceny
Nieruchomości do szacowania cen na potrzeby sprawozdawczości statystycznej
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.