Uwaga: pięć opublikowanych prac: 1) Wstęp do neurologiki (2007, dodruk 2009), 2) "An Introduction to Neurologic. Part: X" (2010), 3) "Centrum Neurowiedzy w Szczecinie. Studium przypadku" (2015), 4) "Program Joint Research Centre w Polsce. Prezentacja" (2017), 5) "Podstawy neurologiki.
Podręcznik dla międzynarodowych studiów doktoranckich" (2023), stanowią jednotematyczny cykl publikacji. Zobacz: strona poprzednia i kolejna poprzednia.
Jest to jawna prezentacja programu badawczego opracowanego dla placówki naukowej pn. Institute for Humane Studies (IHS), postulowanej do utworzenia w Polsce jako jednostki organizacyjnej Joint Research Centre (JRC). Program ten był prezentowany implicite w szeregu publikacji jako globalny program neurologiki – program nowej dyscypliny poznawczej będącej syntezą logiczną wiedzy empirycznej o działaniu ludzkiego umysłu jako procesie uwarunkowanym funkcjonowaniem ludzkiego mózgu. Program badawczy IHS jest profilowany według paradygmatu neurologiki w tworzeniu adekwatnej teorii ludzkiego umysłu i technologii umysłu. Prezentowany program badawczy nawiązuje do wskazań OECD o konieczności rozwijania podejścia neuronaukowego w nauce o nauczaniu i zastosowania w dziedzinie zarządzania wiedzą. Misją tego programu, opartą na wskazanym podejściu, jest urzeczywistnianie idei równości i sprawiedliwości społecznej, jako idei solidarności globalnej, według wizji naukowej, którą zawiera w swym zakresie problemowym neurokognitywna strategia badawcza w budowaniu gospodarki światowej opartej na wiedzy i globalnego społeczeństwa wiedzy. Według tej strategii, badania ukierunkowane na spełnianie się misji społecznej programu miałyby być prowadzone w postulowanej do utworzenia w Polsce jednostce organizacyjnej JRC, w ramach międzynarodowego przedsięwzięcia pn. Human Mind Project, będącego kontynuacją flagowego europejskiego zamierzenia Human Brain Project. Proponuje się przeprowadzenie ewaluacji programu badawczego IHS w ramach instytucjonalnych europejskich projektów typu foresight. Ich wsparciu miałaby służyć deklaracja rządowa i centralna narodowa debata nad doktryną polityczną programu pod patronatem Prezydenta RP. Poprzedzałyby to środowiskowe dyskusje nad wizją naukową i misją społeczną prezentowanego programu. Podkreśla się, że podobne debaty, organizowane w krajach członkowskich pod auspicjami ich liderów politycznych, przyczyniłyby się do profilowania polityki naukowej Unii Europejskiej w organizacjach międzynarodowych w celu wywierania wpływu na postęp cywilizacyjny i kulturowy w rozwoju globalnego społeczeństwa informacyjnego.
Od Autora
Wprowadzenie
1. Zasada każdemu według pracy jako imperatyw programu
Pliki cookies i pokrewne im technologie umożliwiają poprawne działanie strony i pomagają dostosować ofertę do Twoich potrzeb. Możemy wykorzystywać pliki cookies własne oraz naszych partnerów w celach analitycznych i marketingowych, również w celu dopasowania treści reklamowych do Twoich preferencji. Możesz zaakceptować wykorzystanie wszystkich tych plików lub dostosować użycie plików do swoich preferencji.