Rok wydania 2023
W piątej już edycji projektu pod wspólnym tytułem Film. Historia i konteksty, chcielibyśmy się pochylić nad problematyką regionu – prowincji (np. miast, miasteczek, wsi), widzianą przez pryzmat sztuki filmowej.
Prowincja była jednym z głównych motywów omawianych w antropologii kulturowej (społecznej) i krytyce kultury od momentu formowania się społeczeństw. Wyrażało się to, choćby w micie o Saturnie, egzemplifikacji złotego wieku, idyllicznego momentu dziejowego, przed strąceniem w prze[1]paść, a więc wynalezieniem ognia przez Prometeusza. Jeden z efektów tych wyobrażeń często pojawia się jako wątek badań poświęconych literaturze pięknej, a więc opozycja miasto – wieś (metropolia – prowincja). Antyteza ta miała swoje korzenie już w starożytności, jednak rozwinęła się dopiero w średniowieczu i wczesnej nowożytności. Szczególnie w dobie romantyzmu i sentymentów romantycznych na przełomie XIX i XX wieku widziano w mieście symbol atomizacji, postępu technologicznego, zepsucia oraz rozmywania się więzi międzyludzkich. Z kolei prowincji przypisywano zupełnie inne wartości. Wieś postrzegano jako uosobienie czystości, życia zgodnego z naturą, silnych relacji międzyludzkich. Dostrzegali to także przedstawiciele nurtów twórczych – egzystencjaliści czy parnasiści.
Ze wstępu
Tomasz Kłys
Wieśniak i Kobieta z miasta: opozycja prowincja – metropolia w amerykańskich filmach
Friedricha Wilhelma Murnaua
Aleksandra Krajewska
Pośród masywów górskich, lasów i prerii. Filmowy krajobraz Wyoming
Anna Śliwińska
„Nie było (…) żadnego podziału na normalne i nienormalne”, czyli czego doświadczyli
bohaterowie brytyjskiej Nowej Fali oraz ich literaccy poprzednicy, gdy postanowili
wyjechać z miasta
Maciej Kowalski
„Jak daleko stąd, jak blisko”, czyli szczeciński epizod Juliana Dziedziny
Tomasz Sikorski
Ostrowska „republika nadziei”. Nietypowa opowieść o peryferii roku 1918
Natasza Korczarowska
Stan zapaści. Prowincja w polskich filmach fabularnych zrealizowanych po 1989 roku
Jamie Zelechowski
Recent Silesian Crime Dramas: Another Look at the “Reclaimed Territories” and Magical
Realism in Polish Cinema and Television
Noty biograficzne
Dla tego produktu nie napisano jeszcze recenzji!
Napisz recenzjęWłaściciel sklepu internetowego nie gwarantuje, że publikowane opinie pochodzą od konsumentów, którzy używali danego produktu lub go kupili.